Valuty směnáren

EuroEUR - Euro

Euro (symbol €, měnový kód ISO 4217: EUR) je měna eurozóny a po americkém dolaru (USD) druhý nejdůležitější reprezentant ve světovém měnovém systému. Měnová politika eurozóny je prováděna Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro je oficiálním platidlem v 17 z 27 států Evropské unie (těchto 17 států tvoří eurozónu) a v šesti dalších zemích mimo EU.

Americký dolarUSD - Americký dolar

Americký dolar (v hovorové angličtině též buck nebo řidčeji greenie) je oficiální měna Spojených států amerických i některých dalších zemí (Panama, Ekvádor, Salvador a Východní Timor se tak rozhodly nezávisle, některé státy dřívějších amerických teritorií v Tichomořských ostrovech si po získání nezávislosti nepřijaly vlastní měnu), další státy pak mají svou měnu pevně vázánu na kurs amerického dolaru. Americký dolar je nejpoužívanější měna v mezinárodních transakcích, v mnoha ostatních státech je také široce používána jako bankovní rezerva. V dubnu 2004 bylo v oběhu téměř 700 miliard dolarů, z čehož asi dvě třetiny mimo Spojené státy. Důvodem je, že jej mnohé centrální banky drží společně se zlatem jako rezervu (zejména v oblastech Blízkého východu).

Britská libraGBP - Britská libra

Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, british pound) je zákonné platidlo Spojeného království. Oficiální ISO 4217 kód měny je GBP. Značka pro libru je £ a dává se před sumu. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 libry. 15. února 1971 byla provedena decimalizace (začala se používat desítková soustava) a jednu libru od tohoto data tvoří 100 pencí. Na libru šterlinků jsou v poměru 1:1 pevně navázány tři měny britských zámořských území - Gibraltaru, Falkland a Svaté Heleny. Bankovky libry šterlinků jsou zde běžně akceptované společně s místními bankovkami.

Švýcarský frankCHF - Švýcarský frank

Švýcarský frank je zákonným platidlem ve dvou alpských státech – Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Zároveň je jediným oficiálním platidlem italské enklávy na švýcarském území – Campione dItalia. Celá Itálie vyjma Campione dItalia používá euro. Jiná enkláva na švýcarském území – německý Büsingen – má formálně jako jedinou měnu euro, ale švýcarský frank je zde oblíbený a v každodenním platebním styku je častěji používaný než euro. Lichtenštejnsko, které je se Švýcarskem v celní a měnové unii, používá švýcarský frank jako svou měnu od roku 1921 a má podle smlouvy se Švýcarskem z roku 1980 právo razit mince švýcarského franku, ale nemůže vydávat bankovky. Lichtenštejnsko zavedlo frank v roce 1921 místo rakouské koruny, kterou používalo od roku 1918, a která byla nestabilní měnou. Ještě před ní používalo jako svou měnu rakousko-uherskou korunu (od 1898). Švýcarský frank (německy Schweizer Franken, francouzsky franc suisse, italsky franco svizzero, rétorománsky franc svizzer) se dělí na 100 centů (německy Rappen, francouzsky centimes, italsky centisimi, rétorománsky raps). ISO 4217 kód je CHF. Název „frank“ má tato měna shodný s několika měnami v Africe a Tichém oceánu.

Polský zlotýPLN - Polský zlotý

Złoty [zuoty] (hovorově złotówka [zuotuvka]) je jednotka polské měny, má mezinárodní zkratku PLN a dělí se na 100 grošů.

Australský dolarAUD - Australský dolar

Australský dolar je oficiální měnou Australského svazu (je používán i na australských obydlených zámořských teritoriích: Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov a Norfolk) a tří ostrovních států v Pacifiku: Nauru, Kiribati a Tuvalu. Dva z těchto států (Kiribati a Tuvalu) vydávají vlastní mince, které na jejich území kolují společně s australskými mincemi a bankovkami. ISO 4217 kód této měny je AUD. Pro označení se používá symbol $, často se však doplňuje písmenem (písmeny) na tvar A$ nebo AU$, aby se předošlo záměně s jinou měnou, která se také jmenuje „dolar“. Jedna setina dolaru se jmenuje cent. Někdy je dolar nazýván též „Aussie battler“; v nepříznivém období roků 2001 až 2002 se mu někdy přezdívalo „pacifické peso“. Australský dolar patří mezi celosvětově nejvýznamnější měny. Je šestá nejčastěji obchodovaná měna na světě (po americkém dolaru, jenu, euru, britské libře a kanadskému dolaru). Přibližně 4–5 % celosvětových transakcí je prováděno v australské měně. Australský dolar je oblíbený díky minimálním zásahům australské vlády na zahraničních trzích a stabilnímu ekonomickému a politickému prostředí v Austrálii.

Kanadský dolarCAD - Kanadský dolar

Kanadský dolar (anglicky canadian dollar, francouzsky dollar canadien) je zákonným platidlem druhého největšího státu světa - Kanady. Jeho ISO 4217 kód je CAD. Jeden dolar je tvořen stem centů (¢). V běžném mluveném projevu Kanaďanů se mu říká buck (anglicky) a piastre (francouzsky). Do roku 1871 se na území dnešní Kanady používalo více měn. V dubnu tohoto roku byla podepsána Uniform Currency Act / Loi sur luniformité de la monnaie, která ve všech provinciích zavedla jednu společnou měnu - kanadský dolar, který je používán dodnes.  

Norská korunaNOK - Norská koruna

Norská koruna je zákonným platidlem skandinávského státu Norsko. Je používána i na Špicberkách, které jsou z mezinárodního hlediska součástí Norska, ale mají velice vysoký stupeň autonomie a dokonce mohou uzavírat některé mezinárodní smlouvy nezávisle na pevninském Norsku. ISO kód 4217 koruny je NOK. V norštině se jednotné číslo měny píše krone, množné číslo kroner. Jedna setina koruny se jmenuje øre. Norsko bylo mezi lety 1875 a 1914 členem Skandinávské měnové unie. Dalšími členy byly Dánsko a Švédsko. Ve všech státech se společná měna jmenovala koruna. Měnová unie zanikla na začátku 1. světové války.

Švédská korunaSEK - Švédská koruna

Švédská koruna (švédsky krona, množné číslo kronor) je zákonným platidlem skandinávského státu Švédsko. ISO 4217 kód měny je SEK. Jedna setina koruny se nazývá öre. Mezi lety 1873 a 1914 byla mezi Švédskem (které bylo v unii s Norskem) a Dánskem (jehož součástí byl Island) Skandinávská měnová unie. V tomto období se ve všech zmíněných státech platilo jednotnou měnou – korunou. Po rozpadu unie začal každý stát používat vlastní nezávislé měny odvozené od zaniklé společné. Všechny nástupnické měny si ale zachovaly stejný název „koruna“, který se v jednotlivých státech přizpůsobil místní výslovnosti a pravopisu. Švédsko je od roku 1995 členem Evropské unie. Všechny členské státy by měly začít používat euro, až splní podmínky pro zavedení eura. Švédsko tato kritéria plní, chybí však politická vůle euro zavést. Země musí teprve teď vytvořit taktiku pro vstup do eurozóny. Referendum, které se konalo v roce 2003, navíc dopadlo 56,1 % hlasů proti přijetí eura. Následkem toho se Švédsko v roce 2003 rozhodlo pro nepřijetí eura.

Dánská korunaDKK - Dánská koruna

Dánská koruna je měna Dánského království i jejích autonomních částí - Faerských ostrovů a Grónska. Faerské ostrovy ovšem požívají kromě dánských bankovek i bankovky s vlastními motivy. Faerská koruna je jen lokální variantou dánské koruny a je s ní pevně svázána v poměru 1:1. Podobně se počítalo se zavedením bankovek grónské koruny, ale Grónský parlament v roce 2010 tento návrh zamítnul.[1] Jedna koruna je rozdělena na 100 øre. Její kódové označení podle normy ISO 4217 je DKK, domácí zkratkou je pak „kr.“. Mezi lety 1873 a 1914 byla mezi Švédskem (které bylo v unii s Norskem) a Dánskem (jehož součástí byly Island, Faerské ostrovy a Grónsko) Skandinávská měnová unie. V tomto období se ve všech zmíněných státech platilo jednotnou měnou- korunou. Po rozpadu unie začal každý stát používat vlastní nezávislé měny odvozené od zaniklé společné. Všechny nástupnické měny si ale zachovaly stejný název „koruna“, který se v jednotlivých státech přizpůsobil místní výslovnosti a pravopisu. Dánská koruna je od 1. ledna 1999 zapojena do ERM II s centrální paritou 1 EUR = 7,46038 DKK a úzkým fluktuačním pásmem ± 2,25 %. V roce 2000 se konalo referendum o přístoupení k euru, při 87,6 % účastí bylo 46,8 % voličů pro a 53.2 % proti, přistoupení k euru tedy bylo zamítnuto. Další referendum o případném přistoupení k eurozóně by se mělo uskutečnit během roku 2011.

Maďarský forintHUF - Maďarský forint

Maďarský forint (zkráceně jen forint) je maďarská měna. Jeho ISO 4217 kód je HUF, v Maďarsku se běžně užívá zkratka Ft. Jeden forint sestává ze sta fillérů. Kupní hodnota fillérů je natolik nízká, že nejnižší používanou mincí je 5 forintů a neexistují žádné fillerové mince. Název forint pochází od jména italského města Florencie, ve 13. století se tam razily mince s názvem fiorino doro.

Bulharský levBGN - Bulharský lev

Bulharský lev je zákonným platidlem balkánského státu Bulharsko. Název lev je pro bulharskou měnu používán již od roku 1881. Název je podobný jako měny dalších balkánských zemí – rumunské leu a moldavské leu. Všechny měny se jmenují podle kočkovité šelmy, jen výslovnost a zápis názvu je přizpůsoben bulharštině, rumunštině a moldavštině. ISO 4217 kód této měny je BGN. Jedna setina leva se jmenuje stotinka.

TOPlist