Dánská korunaDánská koruna

Dánská koruna je měna Dánského království i jejích autonomních částí - Faerských ostrovů a Grónska. Faerské ostrovy ovšem požívají kromě dánských bankovek i bankovky s vlastními motivy. Faerská koruna je jen lokální variantou dánské koruny a je s ní pevně svázána v poměru 1:1. Podobně se počítalo se zavedením bankovek grónské koruny, ale Grónský parlament v roce 2010 tento návrh zamítnul.[1] Jedna koruna je rozdělena na 100 øre. Její kódové označení podle normy ISO 4217 je DKK, domácí zkratkou je pak „kr.“.

Mezi lety 1873 a 1914 byla mezi Švédskem (které bylo v unii s Norskem) a Dánskem (jehož součástí byly Island, Faerské ostrovy a Grónsko) Skandinávská měnová unie. V tomto období se ve všech zmíněných státech platilo jednotnou měnou- korunou. Po rozpadu unie začal každý stát používat vlastní nezávislé měny odvozené od zaniklé společné. Všechny nástupnické měny si ale zachovaly stejný název „koruna“, který se v jednotlivých státech přizpůsobil místní výslovnosti a pravopisu.

Dánská koruna je od 1. ledna 1999 zapojena do ERM II s centrální paritou 1 EUR = 7,46038 DKK a úzkým fluktuačním pásmem ± 2,25 %. V roce 2000 se konalo referendum o přístoupení k euru, při 87,6 % účastí bylo 46,8 % voličů pro a 53.2 % proti, přistoupení k euru tedy bylo zamítnuto. Další referendum o případném přistoupení k eurozóně by se mělo uskutečnit během roku 2011.